Garnitur… szyć czy kupić?

Wybranie garnituru ślubnego to przedsięwzięcie, w które zaangażowana często jest niemal cała rodzina. Babcia mówi„ Widziałam tam w sklepie były takie ładne czarne” . Dziadek na to: „ trzeba iść do krawca”. Mama chciałaby granatowy, a narzeczona marzy„ …a może uszyjemy taki jak z żurnala…”.

Rzadko, który mężczyzna lubi poświęcać wiele czasu na wybór i zakup garderoby. W przypadku ślubu trzeba jednak swoje przecierpieć. Albo postawić na swoim, zastanowić się co chciałbym włożyć w dniu ślubu albo rozegrać strategicznie sytuację i ulec sugestii osoby na której opinii chcemy polegać (Teściowa? 🙂 ) .

W salonach z męską modą dostępnych jest mnóstwo garniturów. Warto wybrać się tam i przymierzyć kilka fasonów, kolorów. Zupełnie inaczej wygląda smoking, czy frak na manekinie, a inaczej na osobie, na mnie. Czasem sami zaskoczeni będziemy tym co nam się spodoba. W profesjonalnych salonach pozwolą nam na spokojne obejrzenie, zastanowienie. Porozmawiają z nami o tym jaka będzie sukienka, czy chcemy coś ekstrawaganckiego, wyjątkowego, czy raczej klasyczny standard.

Jeśli interesuje nas wariant ekonomiczny, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wybór gotowego garnituru, Sklepy oferują często bezpłatne dopasowania do sylwetki. Odpowiednio komponując koszulę, muchę, buty możemy uzyskać naprawdę elegancki ubiór.

Czasem zdarza się, że ze względu na sylwetkę konieczne wydaje się uszycie garnituru. Warto poszukać salonu, który oferuje niestandardowe rozmiary. Nawet jeśli zdecydujemy się tam na zamówienie garnituru według naszych rozmiarów to i tak będzie nam łatwiej wybierać, gdy przymierzymy ubiór w podobnym rozmiarze. Z pozoru salony męskie wydają się pracować na podobnych zasadach. Są jednak takie które tylko pośredniczą w realizacjach i takie, które prowadzone są bezpośrednio, jako firmowe salony producenta. Tam kontakt jest bardziej bezpośredni, więcej szczegółów można ustalić. Warto przyjrzeć się co sklep oferuje. Jeśli szyte są fraki, smokingi, rozmiary dla szczupłych, wysokich, tęgich, najróżniejsze wzory i kombinacje, to można przypuszczać że firma ta ma duże doświadczenie i to co zamówimy będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Przegląd oferty ma szczególne znaczenie, gdy Pan Młody zdecydował się na garnitur o niekonwencjonalnym kroju. Niektóre profesjonalne salony realizują zamówienia takie, gdzie można indywidualnie modyfikować krój. Zamawiać dłuższe, krótsze, inny kołnierz, inne lamówki, guzik jeden a nie dwa. Taka usług pewnie będzie droższa, bo wymaga przygotowania konstrukcji krawieckiej na nowy fason garnituru. No ale coś za coś. Wyjątkowy dzień, to i wyjątkowy efekt.

Dziadek oczywiście znów powie, że to nie to samo co u krawca. I ma rację. Krawiec zdejmie miarę, wykroi, sfastryguje, przerobi, dopasuje. Niestety trzeba się liczyć z tym, ze za taką usługę zapłacimy już pewnie 2 -3 tysiące złotych. Przedsięwzięcie będzie wymagało kilku przymiarek, ustaleń z krawcem, często leciwym ale doświadczonym człowiekiem.

Niektórzy oburzają się że dzisiejsze szycie na zamówienie w salonach nie ma nic wspólnego z szyciem na miarę, ze to automatyzacja, komputeryzacja. Ale może większe możliwości, krótszy czas, gdy szablony modyfikuje się w komputerze Powiedziałabym, że to krawiectwo półmiarowe. Na pewno żyjemy szybciej i oczekujemy szybszych realizacji. W przypadku garnituru szytego trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Choć firmy produkujące garnitury, najczęściej dostarczają wykończony garnitur, to również wtedy trzeba liczyć się z koniecznością przymiarki. Na gotowym wyrobie wykonuje się dopasowania.

Jeśli więc chcemy poczuć smak luksusu, zapach starej pracowni krawieckiej, mamy cierpliwość i czas na przymiarki, wybierzmy renomowanego krawca. Poszukajmy zakładu z tradycją. Trzeba się jednak liczyć z większym wydatkiem.

Jeśli chcemy poszaleć projektując swój ubiór albo ze względu na rozmiar musimy szyć, wybierzmy doświadczoną firmę produkującą garnitury, z dużym doświadczeniem.

Gdy liczy się klasyka, standard i minimalistyczna elegancja przymierzajmy gotowe garnitury. W dobrym salonie czasem idealny jest ten podany jako pierwszy i przyszły Pan Młody szczęśliwy jest, że to koniec zakupów. Jeśli do tego dobierze od razu w jednym miejscu koszulę, muchę, buty, pasek uśmiechem wraca do narzeczonej.

Udostępnij artykuł:

Podobne artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej